1 Ağustos’ta gerçekleşmesi beklenen hard fork ve Bitcoin Cash nedir?

0
343
görüntüleme

21 Temmuz’da sona ermiş gibi görünen hard fork (çatallanma, bölünme) tartışmaları tekrardan başladı. Bir SegWit protokolü olan BIP91 büyük bir destek alarak kilitlenmiş ve bu gelişmenin ardından fiyatlar yükselişe geçmişti. Şimdi ise Bitcoin Cash tartışmaları başladı.

Bitcoin Cash nereden çıktı?

 

Yeni tanıtılan Bitcoin Cash (BCC) sayesinde madenciler tekrardan ikiye bölündü. Kişiden kişiye para aktarımı sağlayan BCC, Bitcoin gibi değerli bir maden olma çabasında değil. Bunun yerine ticari işlemlerde kullanılan bir para birimi olmayı hedefliyor.

Yeterli sayıda madenci tarafından onay alınması durumunda, Bitcoin alt yapısında yeni bir çatallanma ile Bitcoin Cash ortaya çıkacak. Blok boyutunu 1 MB’dan 8 MB’a çıkarmayı vaad eden Bitcoin Cash, bazı borsalar ve cüzdanlar tarafından desteklenmeye başlasa da, birçoğu bu yeni para birimini onaylamıyor.

Eğer bu bölünme gerçekleşirse, aynı Ethereum ve Ethereum Classic’de olduğu gibi 2 farklı Bitcoin oluşacak. Bu süreç boyunca Bitcoin’lerinizi borsalardan çekip, Private Key (özel anahtar) erişimi sağlayan cüzdanlarda saklamanızı öneririz.

Destekleyen Borsalar

 

ViaBTC, KCoin, BTCBOX, bithumb, kex, Mercury Cash, Huobi, Uadriga CX, Toubi, Korbit, BTCPop, Kraken, HitBTC borsaları BCC’ye destek vereceğini açıkladı.

 Destekleyen Cüzdanlar

 

BitcoinABC, BitcoinClassic, Ledger, Trezor, Electrum Cash ve BTC.com ise BCC’e destek vereceğini açıklayan cüzdanlar arasında.

 

Desteklemeyen Borsalar ve Cüzdanlar

 

Bitstamp, Coinbase, GDAX, Itbit ve Bitmex borsaları ve Exodus cüzdan uygulaması, BCC’e destek vermeyeceklerini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here