Bitcoin nasıl alınır? Nerede saklanır? Sıfırdan başlayanlar için anlattık!

0
550
görüntüleme

Bu yazımızda “Bitcoin nasıl alınır?” sorusunun cevabını veriyoruz. Bitcoin’in nerelerden alınabileceğinden ve nerelerde saklanabileceğinden bahsediyoruz.

 

Bitcoin Alabileceğiniz Türk Borsaları

 

1- Paribu, diğer borsalara göre kullanım kolaylığı ve onay hızı, yatırma-çekme hızı gibi konularda öne çıkıyor. Günlük 500 liraya kadar TL yüklemesi için herhangi bir onay istemeyen Paribu, 500 TL üstü yüklemeler için nüfus cüzdanınızın fotoğrafını istiyor. Fotoğrafı yükledikten sonra hızlı bir şekilde onay veriyorlar.

2- Koinim, sadece Bitcoin değil, TL ile Litecoin satışı da yapmasıyla dikkat çekiyor. Hesap onayı için beklenen süreler ve istenen evraklar biraz can sıkıcı.

3- BTCTurk, Türkiye’nin ilk ve en büyük Bitcoin borsası. Koinim’de olduğu gibi zorlu bir onay süreci bulunuyor. Papara ile ödeme desteği mevcut.

Sonuç: Onay sürecinin kolaylığı sebebiyle Paribu’yu öneriyoruz. Ancak bu 3 borsa da güvenilir. İstediğinizi kullanabilirsiniz.

Bu bahsettiğimiz 3 siteden de alımlar, Havale/EFT yoluyla yapılıyor. Eğer havale/EFT yapma imkanınız yoksa, kredi kartı ile alım yapmak için bitit.io‘yu önerebiliriz. bitit.io hakkındaki yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin’lerimizi aldık, nerede saklayacağız?

Tabii ki cüzdanınızda! Ama hangi cüzdanınızda? Bitcoin için online cüzdanlar, masaüstü cüzdanlar, mobil cüzdanlar ve hatta kağıt cüzdanlar bile mevcut. Güvenlik açısından en iyi cüzdanlar, bilgisayarınızda tutulan cüzdanlar veya kağıt cüzdanlardır. Yine de bir online cüzdan tavsiyesinde bulunacağız.

blockchain.info

Bitcoin sektörünün en bilinen online cüzdanıdır. Gelişmiş güvenlik önlemleri sayesinde bitcoinleriniz güvendedir.

Masaüstü cüzdanlara geçelim:

 

*Fotoğraf, Exodus resmi sitesinden alınmıştır.

1- Exodus

Exodus, Windows, Mac ve Linux desteği bulunan bir “multi-asset” cüzdandır. Bitcoin ve diğer birçok altcoini destekler. Entegre shapeshift desteğiyle Bitcoin’lerinizi diğer coinlere çevirebilirsiniz.

2- Electrum

Electrum da sadece Bitcoin destekli bir cüzdandır. Bitcoin dünyasında en çok kullanılan cüzdanlardan biridir.

Kağıt cüzdan nedir?

Kağıt cüzdan, Bitcoin’lerinizi saklamanın en güvenli yoludur. Bitcoin.com tarafından yayınlanan bu kağıt cüzdan oluşturma aracını kullanarak cüzdanınızı üretebilirsiniz.

Burada belirtmediğimiz yüzlerce cüzdan mevcut. Diğer bitcoin ve altcoin cüzdanlarını şu adresten inceleyebilir; kendinize en uygun olanı seçip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bitcoin nasıl alınır ve nerede saklanır sorularını cevaplandırdık. Şimdi kısaca altcoin olarak bilinen, Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash gibi kripto paraları nereden alabiliriz, onlara bakalım.

İlk olarak, yukarıda bahsedilen Exodus cüzdanı aracılığıyla, veya shapeshift.io adresinden kolayca exchange yapabilirsiniz.

Veya bir diğer seçenek, Poloniex, Kraken gibi yabancı borsalar aracılığıyla Bitcoin’lerinizi istediğiniz altcoin’e çevirebilirsiniz. Altcoin alma konusunda ayrıntılı rehberimiz yakında sizlerle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here