Herkesin merak ettiği soru: Bitcoin’i kim buldu?

0
266
görüntüleme

Günümüzde neredeyse herkes Bitcoin’i duymuştur. İlk merkezi olmayan eşler arası (P2P) ödeme şebekesi yalnızca kullanıcıları tarafından işletilmektedir ve yönetilmektedir.

İlk adım 2007’de kodun yazımı ile yapıldı. Daha sonra, Kasım 2008’de, bu bildiri, Satoshi Nakamoto adını kullanarak bir programcı ya da bir grup programcı tarafından metzdowd’daki The Cryptography Mailing listesinde yayınlandı. Bu başlık “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” idi.

Nakamoto Ocak 2009’da başkalarına anlatmadan önce Bitcoin’in yazılımıyla bir dizi deney yaptı. 3 Ocak’ta Bitcoin’in varlığının başlangıcını işaretleyen ilk Bitcoin bloğu çıkarıldı. Daha sonra 9 Ocak 2009 tarihinde Nakamoto, Bitfor yazılımının güncellenmiş 0.1 sürümünü, bazı küçük hata düzeltmelerini içeren Sourceforge’de yayınladı.

Nakamoto, diğer geliştiricilerle birlikte çalıştığı Bitcoin.org web sitesini de oluşturdu. Satoshi, diğer geliştiricilerle işbirliği süresince herhangi bir kişisel bilgiyi açığa çıkarmadığı için gizemli kaldı. İki yıllık işbirliği sonucunda Nakamoto, Gavin Andresen’e liderlik pozisyonu verdi ve Aralık 2010’da projedeki tüm katılımı durdurdu.

O günden itibaren Satoshi’nin ne yaptığını kimse bilmiyor.

Başka kim var?
Daha sonra, Bitcoin üzerinde çalışmaya devam eden birçok geliştirici ile birlikte topluluk daha da büyüdü. Bitcoin Core projesi, araştırma yapan, akranları inceleyen, test eden ve benzeri birçok katkıda bulunan geniş bir açık kaynak geliştirici topluluğa sahip. Fakat hiçbiri, katkıda bulunanlardan yamaları birleştirmek için erişime sahip olan ve sorumlu hisseden koruyucular olmadan çalışamaz. Yamalar güvenli olduğundan ve projenin hedeflerine uygun olduğundan emin olmak için son kontrolleri de yapıyorlar. En çok bilinen üç Bitcoin Core bakımcısı vardır: Wladimir J. van der Laan, Jonas Schnelli ve Marco Falke.

2010’dan 2014’e kadar Bitcoin’in lider geliştiricisi Gavin Andresen’di. Başlangıçta 3D grafik ve sanal gerçeklik yazılımının geliştiricisi olmuş ve 2010 yılında Bitcoin pazarına yönelik ürünler geliştirmeye başlamıştır.

Yakında Satoshi Nakamoto tarafından fark edildi ve Bitcoin Core için öncü geliştirici olarak seçildi. İki yıl sonra Gavin, kriptokrasitenin gelişimini desteklemek için Bitcoin Vakfı’nı başlattı. 8 Nisan 2014’te görevini Wladimir J. van der Laan’a bıraktı.

Nisan 2013’te Jonas Schnelli, bir Bitcoin Core geliştiricisi ve minimalist bir Bitcoin donanım cüzdanı Dijital Bitbox’un kurucu ortağı oldu. Ayrıca neredeyse tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen bir Bitcoin kütüphanesi olan libbtc’yi de yarattı.

Bir yıl sonra, Wladimir, Marco Falke’yi “Bitcoin Core için yeni Test ve QA sürdürücüsü” olarak ilan etti. Van der Laan, konukseverlik mesajında ​​Marco’nun çerçeveyi test etme, kapsamı genişletme ve diğer bazı önemli yeteneklere olan övgülerini dile getirdi.

Geliştiriciler modern bir yazılım yapmak istiyorlar. Yıllar boyunca Bitcoin’in yazılımına Avast güncelleme sayıları eklendi: bir Linux ve Qt kullanıcı dostu sürümleri, LevelDB, IRC vasıtasıyla düğümler ekleme vb. Son olarak, 0.9.0 sürümünden itibaren yazılım Bitcoin Core olarak yeniden adlandırıldı. Şimdiye kadar, en son güncelleme, 17 Haziran 2017’de piyasaya sürülen Bitcoin Core sürümü 0.14.2’dir.

Çekirdek geliştiriciler, Blockchain katmanını, daha fazla bağımsızlık sağlayan çok merkezi olmayan bir sistem olarak düşünmeyi tercih etmektedirler. Ayrıca, yazılımı riskten kaçınma eğilimindedirler. Kodlarını yıllar içinde Core yazılımına katkıda bulunan tüm geliştiricilerin bir listesi burada bulunabilir. GitHub deposu sayesinde, herhangi bir geliştirici şimdi Bitcoin projesine katkıda bulunabilir.

Biyografi mi, kurgu mu?
Satoshi Nakamoto, 5 Nisan 1975’te doğan bir Japon olduğunu iddia etti. Ancak Bitcoin belgelerinin Japonca yayınlanmadığı ve onun mükemmel İngilizce bilgisinin diğerleri Bitcoiners arasında birtakım şüpheler yarattığı da bir gerçek.

Tam adını İngilizceye çevirmeye çalışırsak, çok sembolik bir ifade alacağız: Bir vakıf içinde Hızlı ifade. “Satoshi”, “hızlı zekalı; Bilge “,” Naka “” iç “,” Moto “da” vakıf “anlamına gelir.

Fakat burada tartışılan pek çok olası çeviriden sadece biri. Bunu tercüme etmenin bir başka yolu, Satoshi için “küllerden doğabilir” ve Nakamoto’ya “merkezileşme küllerinden doğan” olarak yorumlanabilecek “merkez köken” olabilir. Tabii ki bunların hepsi birer tahmin.

Bitcoin’in mucidinin kimliği hala belirsiz. Bazı bilinen adayların Satoshi olduğu öne sürülmüştür: Charlie Lee ya da Hal Finney ve Dorian Nakamoto. Ancak bu önerilerin hiçbirinin kesin delilleri yok ve adaylar kendilerinin gerçek Satoshi olduğunu inkâr ediyorlar.

Kaynak: cointelegraph

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here