SegWit2x, Bitcoin’in üçe bölünmesine sebep olabilir mi?

0
459
görüntüleme

Bitcoin’in ölçeklenebilirlik krizini görünüşte çözen New York Anlaşması (SegWit2x) sonucunda üçüncü bir Bitcoin oluşmasına neden olabilir.

Anlaşma Segregation Witness’ın derhal uygulanmasını ve Bitcoin blok boyutunu ikiye katlayacak olan bir Kasım çatallanması için kabul edilen SegWit2x planının oluşturulmasıyla sonuçlandı.

Bu tamamen mantıklı görünse de, sorun SegWit2x’in bir uzlaşmacı olması. Tüm ödünler gibi taraflar da istediği her şeyi almazlar.

Sıradan bir uzlaşma değil

SegWit2x sıradan bir uzlaşma değil. Bir taraf, büyük blokerler, SegWit’i harekete geçirerek derhal bir imtiyaz vermek zorunda kaldılar. Şimdi, SegWit destekçilerinin diğer tarafının birkaç ay içinde vaat edilen blok büyüklüğü artışı ile devam edeceğine güvenmek zorundalar.

Bununla birlikte, istediğini aldıklarından, SegWit’in tam olarak uygulanmasından sonra SegWit kampı, blok boyutunu arttırma sözünden vazgeçebilir.

Bu gerçekleşirse, büyük blokları destekleyen madenciler yine de gidebilir ve zor çatalı başlatabilirler. Bu BTC-SegWit’e (bugün sahip olduğumuz şey) neden olabilir, Bitcoin Cash 1 Ağustos’ta küçük ölçekteki madencilerin desteği ve BTC-SegWit2x ile başlattı.

Böyle bir bölünme, muhtemelen çok sayıda madencinin desteğini alacağı için Bitcoin Cash zincirinin bölünmesinden çok daha zararlı olurdu.

Büyük bloklu madencilerin de, anlaşmayı imzaladıklarında söz verdikleri zamandan beri çatalla birlikte hareket etmeleri muhtemel.

BitGo’daki yazılım mühendisi Jameson Lopp bugün tweetledi:

 


 

Ortaçağa geri dönün

Bitcoin’in bugünkü durumu, Katolik Kilisesi’nin papanın meşruiyetine bölünmesiyle Orta Çağ çağrıştırıyor.

Avrupa’nın çoğu, Fransız kardinaller tarafından desteklenen papanın meşru olduğuna inanırken, Avrupa’nın geri kalanı, İtalyan papanın Saint Peter’in tahtının vârisi olduğuna inanıyordu.

Sözde “Batı Şizili” ni çözme ve kiliseyi yeniden birleştirme girişiminde, Avrupa’nın dört bir yanından gelen teologlar, Pisa’da bir araya gelen ekümenik bir konseyi çağırdı. Pisa Konseyi, iki papanın da terk etmesini ve yeni bir papa seçmesini emretti.

Ne yazık ki, ne Fransızlar, ne de İtalyan papazı istifa edip, Katolik Kilisesi, papalık için üç talep sahibi bulunduruyor. Bölünme, Kutsal Roma İmparatoru karar vermeye kalkışana kadar 39 yıl boyunca çözülmedi.

Mark Twain, bu olayın benzerliğine dikkat çekti. Bitcoin’in geleceği, ortaçağdaki dini ayrıma benzeyebilir mi? Eğer öyleyse kriz nasıl çözülecek?

Cointelegraph

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here